› Nöbetçi Eczaneler

Büyükşehir 54 bin 476 tablet dağıtacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 6. sınıfta öğrencilerine tablet vermeye devam ediyor. Eğitime verdiği büyük katkılarla Kocaelili öğrencileri başarıya teşvik eden Büyükşehir, önümüzdeki dönem toplam 54 bin 476 tableti ortaokul öğrencisine ücretsiz tablet bilgisayar dağıtacak.

04 Haziran 2013 Salı 11:37
 Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 6. sınıfta öğrencilerine tablet vermeye devam ediyor. Eğitime verdiği büyük katkılarla Kocaelili öğrencileri başarıya teşvik eden Büyükşehir, önümüzdeki dönem toplam 54 bin 476 tableti ortaokul öğrencisine ücretsiz tablet bilgisayar dağıtacak.

 

81 BİN LAPTOP DAĞITILMIŞTI

Üniversite yerleştirme sınavlarında ilk 100’e giren Kocaelili öğrencilere sıfır kilometre, kaskolu, ful depolu otomobil hediye eden, lise giriş sınavlarında derece yapan öğrencilere bisiklet veren Büyükşehir, eğitime katkılarını sürdürüyor. Teknolojiyi eğitimle birleştirmek için harekete geçen Büyükşehir, geçtiğimiz 3 yılda 81 bin diz üstü bilgisayarı 81 bin ortaokul öğrencisiyle buluşturmuştu.

 

ÖĞRENCİYE ÜCRETSİZ 54 BİN 476 TABLET

Aynı amaç doğrultusunda çalışmalarını sürdüren Büyükşehir, bu yıl 6. sınıfta

eğitim gören ve 2013-2014 eğitim döneminde 6. sınıf olacak olan toplam 54 bin 476 öğrenciye tablet dağıtacak. Büyükşehir, 2012-2013 eğitim döneminde 6. sınıf öğrencilerine ihalelerin çeşitli nedenlerle iptal edilmesi sonucu bilgisayarlarını dağıtamamıştı. Bu yıl 6. sınıfta eğitim gören öğrenciler hayallerindeki bilgisayara düzenlenecek törenin ardından kavuşacak.

 

5 FİRMA KATILDI

54 bin 476 diz üstü bilgisayarın dağıtımı için gerçekleştirilen ihaleye 5 firma teklif verdi. İhalede en düşük teklif 17 milyon 704 bin 700 TL ile Telpa Telekomünasyon AŞ’den geldi. İhlas Pazarlama+İhlas Net+Net İletişim 23 milyon 152 bin 300 TL, Koyuncu Elektronik 26 milyon 638 bin 764 TL, Yönsis Bilgisayar 26 milyon 911 bin 144 TL ve Netaş Telekomünikasyon da 27 milyon 178 bin 76 TL teklif verdi.

------------ 

 

Tiyatro oyunlarını, evlerde sahneliyorlar

 

 Gebze'de, farklı sektörlerde çalışan vatandaşlar tarafından kurulan "Armada Tiyatro Grubu", evlerde tiyatro oyunları sahneleyerek, insanlara tiyatro sanatını sevdirmeyi amaçlıyor.

 

Armada Tiyatro grubu kurucusu ve sanat yönetmeni Cenk Gür, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tiyatro grubunun 10 yıl önce çalışmalara başladığını, bu süreçte yaklaşık 300 oyuncunun da sahnelenen oyunlarda yer aldığını söyledi.

 

Tiyatro grubu içerisinde, öğrenci, doktor, öğretmen ve inşaat işçisi gibi farklı iş alanlarında çalışan insanların olduğunu dile getiren Gür, insanların gönülden isteyerek gruba dahil olduğunu kaydetti.

 

Yaklaşık 50 metrekarelik bir dükkanda hazırladıkları oyunlarını yine burada sahnelediklerini dile getiren Gür, kendi yazdığı 20 tiyatro eserinin 19'unu farklı mekanlarda da izleyiciyle buluşturduklarını bildirdi.

 

 

 

BİZE GELMEYENİN AYAĞINA BİZ GİDELİM

 

Gür, grubun, tiyatro sevenlere ulaşmada bazı sıkıntılar çektiğini anlatarak, "Nasıl seyirciye ulaşalım diye düşündük. 'Bize gelmeyenin ayağına biz gidelim' dedik. 'Evlere tiyatro' adı altında böyle bir projeye başladık. Dünyada bir ilktir belki de. Bizim farkımız, seyircinin ayağına gidiyoruz, davet edilen yere misafir olarak gidiyoruz" ifadesini kullandı.

 

Gür, asıl mesleğinin satış yöneticiliği olduğunu ve aynı zamanda tiyatro oyunculuğu da yaptığına vurgu yaparak, şunları kaydetti:

 

"Bizim tiyatro grubumuzda avukat arkadaşlarımız var. Demek ki bir avukat da tiyaro oyunculuğu yapabilir, 'ben hem avukat hem de oyuncu olabilirim' ya da 'hem işçi hem de oyuncu olabilirim' diye düşünecek. İnsanın mesleği dışında sanatla uğraşması kadar güzel bir şey yok. Belki de toplum, eğer ileriye çıkacaksa bununla çıkacak."

 

Evlerde, tiyatro oyununu sahnelemenin zor olmadığına dikkati çeken Gür, izleyicilerin dekora, kostüme değil, oyunculuklarına önem vermesini istediklerini vurguladı.

 

Gür, toplumun en temel yapı taşının aile olduğunu anlatarak, "Biz, tiyatronun toplumu itici ve dönüştürücü gücünü kullanarak, aileyi bir adım öteye götürmeyi hedef aldık" ifadesini kullandı.

 

 

TİYATRO SANATINI TOPLUM İÇERİSİNDE YAYMAYI AMAÇLIYORUZ

 

Armada Tiyatro Grubu üyesi Emine Göz de grubun ortak noktalarının, tiyatro sanatını toplum içerisinde yaymak olduğunu dile getirerek, tiyatronun her yerde sahnelebileceğine vurgu yaptı.

 

Projenin amacına ulaşacağına işaret eden Göz, daha geniş kitleleri tiyatro oyunlarıyla buluşturacaklarını kaydetti.

 

Tiyatro grubu üyesi ve Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi birinci sınıf öğrencisi Özgür Demirelp de projeyle apartmanlarda bulunan komşuları bir araya getirerek, hem kopan komşuluk bağlarının birleşeceğini hem de insanların birbirlerini ziyaret etmelerinin sağlanacağını belirtti.

 

 

 

MEKANIMIZ DAR AMA GÖNÜLLER GENİŞ

Tiyatro oyununun sahnelendiği ev sahibi Vildan Çeri ise Armada Tiyatro grubununun projesine internetten başvuru yaptığını anlatarak, şunları söyledi:

 

"İnternette grubun evlerde tiyatro sahneleyeceklerini duydum, ben de kendilerinden evimde tiyaro oyunu oynamaları için talep ettim, onlar da kabul ettiler. Mekanımız dar ama gönüller geniş. Ben onların sahneledikeri oyundan çok etkilendim. Televizyon ve bilgisayar hayatımıza girdikten sonra komşuluk ilişkileri çok zayıfladı. Komşular geldikleri zaman da hep televizyonla ilgileniyor maalesef. Ben hem komşularımı toplayıp böyle bir etkinlikle onları misafir etmiş oldum hem de bu ortam herkes için daha iyi oldu."
Haber Kaynağı: Ajans Press
Yükleniyor...